معلم عزیز آیا می دانی بسته آموزشی چیست؟

معلم عزیز!

چطور به دانش آموزان متناسب با علایق، استعداد و سطح یادگیری هر یک آموزش دهیم؟!

در روش متداول سخنرانی، معلم مجبور است میانگین گرفته و بر حسب توانمندی متوسط دانش آموزان، مباحث را ارائه دهد. در واقع، معلم در کلاس عمومی تدریس می کند و شاگردان به صورت انفرادی تمرین انجام می دهند. اما می توان ماجرا را برعکس – کلاس معکوس – کرد: شاگردان به صورت انفرادی یا گروهی یاد بگیرند و بعد به صورت گروهی و با حضور و درگیر شدن معلم تمرین حل کنند.

برای این کار باید موضوعاتی را که بچه ها باید یادبگیرند، در قالب بسته های محتوایی عرضه کنیم، و آن ها به صورت گروهی یا فردی بسته ها را مطالعه کنند. سپس در جلسه کارتمرین با حضور معلم خود تمرین های آن را انجام دهند. بدین ترتیب وقتی یک شاگرد یا یک گروه یک بسته را تمام کرد، می تواند سراغ بسته ی دیگر برود. در چنین شرایطی ممکن است یک شاگرد در هفته ۴ بسته ریاضی را بگذراند و شاگرد دیگر در همان هفته ۲ بسته ریاضی را. ممکن است در همان هفته شاگرد اول ۲ بسته علوم تجربی را بگذارند و شاگرد دوم ۵ بسته را. به این ترتیب هر کس در هر زمینه ای که توان و استعداد و علاقه بیشتری دارد، با سرعت بیشتری جلو می رود.

ما به چنین میدانی آموزش چند سطحی می گوییم.

وقتی آموزش چند سطحی را به صورت واقعی آن اجرا می کنید، از سرعت حرکت بچه ها و توان یادگیری آنها حیرت می کنید. معدل یادگیری دانش آموزان با این روش تا ۴ برابر روش میانگین گیری نظام آموزش رسمی است. و جالب است که بدانید این یادگیری با توجه به دغدغه ی خود بچه ها، بدون زحمت و فشار معلمان و اولیاء صورت می گیرد.

اما بسته ها از کجا بیاید؟ ما در حال حاضر برای تمام موضوعات کتاب های درسی دوره ابتدایی و متوسطه اول بسته های یادگیری آماده کرده ایم. هر بسته شامل محتواهای متعدد و متنوعی در قالب فیلم، کتاب، مقاله، پاورپوینت، عکس، کارتمرین و … است.

مزایای استفاده از بسته های یادگیری

 • نیاز شما را به محتواهای آموزشی برای آموزش و تدریس، ارائه تمرین و ارزیابی دانش آموزان در هر یک از موضوعات درسی کاملاً برطرف می کند و شما زمان بیشتری برای انجام کارهای مهم تر به دست می آورید.
 • اگر از روش های نوین آموزشی همچون کلاس معکوس استفاده می کنید، این تجربه را داشته اید که در فرایند اجرای کلاس معکوس تهیه محتوای آموزشی مناسب و نیز تهیه ی تمرین و آزمون به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد. در بسته های یادگیری برای هر موضوع درسی ده ها محتوای آموزشی چندرسانه ای و تمرین و آزمون وجود دارد.
 • اگر محتوای آموزشی مورد نیازتان را خودتان تولید می کنید به تجربه دریافته اید که ۵۰ درصد از زمان و انرژی تان برای تولید محتوا باید صرف جمع آوری محتوا شود. ما برای جمع آوری، سازماندهی، ارزیابی و آماده سازی محتوا برای هر یک از موضوعات بسته های یادگیری به طور متوسط ۲۰ ساعت زمان صرف کرده ایم. اکنون شما می توانید به جای صرف وقت زیاد برای جمع آوری محتوای موجود درباره موضوع مورد نظرتان از محتواهای موجود در بسته های یادگیری استفاده کرده و ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی حداقل با سرعت ۲ برابر بیشتر محتوا تولید کنید.
 • حتما دانش آموزانی دارید که توان و سرعت یادگیری بیشتری نسبت به میانگین کلاس دارند و برعکس، دانش آموزانی که از توان پایین تری برخوردارند. طبیعتا نوع و میزان خوراک آموزشی مورد نیاز این دو گروه و البته گروه بزرگتر متوسط کلاس متفاوت است. محتواهای موجود در بسته های یادگیری این امکان خاص را برای شما فراهم می کند که به دانش آموزان با توان یادگیری متفاوت خوراک آموزشی متناسب عرضه کنید.
 • بسته های یادگیری علاوه بر تأمین محتوای آموزشی مناسب دانش آموزان، شامل محتواهایی برای ارتقای دانش و مهارت معلم درباره موضوع مورد آموزش نیز می باشد.

 


بسته های جامع شاگردان

بسته های آموزشی شاگردان، شامل بسته های کامل زیر است:

 1. کل بسته های اول دبستان
 2. کل بسته های دوم دبستان
 3. کل بسته های سوم دبستان
 4. کل بسته های چهارم دبستان
 5. کل بسته های پنجم دبستان
 6. کل بسته های ششم دبستان
 7. کل بسته های هفتم دبستان
 8. کل بسته های هشتم دبستان
 9. کل بسته های نهم دبستان